Czy kiedyś miałeś poczucie przytłoczenia i myślałeś, że nie poradzisz sobie z problemami? Jeśli tak to nie jesteś sam. Według psychoterapia kielce nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują wsparcia, aby poradzić sobie z poważną chorobą, zaburzeniami odżywiania lub rzuceniem nałogu. Są też osoby, które zmagają się z problemami w relacjach, utratą pracy, śmiercią najbliższej osoby, stresem czy nadużywaniem różnych substancji. Wszystkie te problemy są zazwyczaj destrukcyjne dla człowieka.
 

Psychoterapia – co to jest?

Psycholog może pomóc w uporaniu się z problemami. Z psychoterapii korzystają osoby w każdym wieku, aby żyć bardziej efektywnie, zdrowiej i w pełni szczęścia. Podczas terapii psycholog stosuje naukowo zatwierdzone procedury, by pomóc pacjentom rozwinąć w sobie dobre nawyki. Występuje kilka podejść do psychoterapii, włącznie z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną i innymi — które pomogą każdemu z osobna przepracować swoje problemy.  Proces ten przebiega na kooperacji i rozmowie. Pacjent ma zapewnione środowisko wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta jest nastawiony neutralnie i nie będzie go w żaden sposób osądzał.  

Wraz z psychologiem będziesz pracował nad tym, żeby zidentyfikować i zmienić wzory zachowania, które powstrzymują od osiągnięcia w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko pomaga rozwiązać aktualne problemy, ale wzbogaca w nowe kompetencje, aby lepiej radzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy pójść na psychoterapię?

Przez błędy pojęcia o tym czym jest psychoterapia, wiele potrzebujących się na nią nie decyduje. Nawet jeśli rozumieją realia i nie opierają się na mitach, to ludzie nierzadko czują się zagubieni przed podjęciem próby leczenia. Trzeba pokonać lęk, ponieważ jeśli jakość życia nie jest taki jaki byśmy pożądali — psychoterapia może pomóc. Niektórzy ludzie korzystają z pomocy psychoterapeuty dlatego, że mają depresję, czują lęk lub złość przez długi czas. Inni natomiast mogą potrzebować wsparcia w chronicznej chorobie, która ma wpływ na emocje i psychikę. Są też ludzie wymagający szybkiego rozpoznania swoich problemów na przykład, gdy muszą zmierzyć się z perspektywą rozwodu, samotnością, przytłaczającą pracą, wypaleniem zawodowym itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *